Our team

Jozef Brudňák

No one supervises everything that moves in our bakery and pastry shop as thoroughly as Jožko. His overview on the flour field is rehearsed from the time when he played football professionally. After finishing his active sports career, he went to the UK to gather experience. After five years, he came back and worked his way up to our Pastry Chef at the Lomnica Hotel.

English pastries simply cannot be compared to ours and Jožko missed them greatly. He combined delicate nuances of flavours and mysterious finesse from British cuisine with Slovak flour and traditional baking. The result is more than fantastic. Simply for one bite.

Boris Cirjak

No bread tastes as good as when made by a baker who loves his profession. It’s a tough job and our Boris is more than extraordinary at it. It takes a lot of patience and testing to iron out the kinks and changes of sourdough.

There is no shortcut. Boris also got experience and observed the hands of skilled baker masters abroad just to return smarter after a few years and delight visitors to the Tatras and his hometown Poprad with his flour masterpieces.

WHET YOUR APPETITE ON OUR instagram

Nik nedohliada na všetko, čo sa pohne v našej pekárni a cukrárni tak dôkladne, ako náš Executive Pastry Chef Jožko.💛 Prehľad na múkovom ihrisku má totiž nacvičený ešte z čias, kedy profesionálne hrával futbal ⚽.

#pekarenkuszmannovbazar #remeselnapekaren #vysoketatry #bakery
Aj váš príbeh lásky je náš najobľubenejší! 💛

Preto sme si pripravili lahodný ríbezľový koláč P.S. Milujem ťa 💌, ktorý chutí najlepšie, keď sa o ňho podelíte so svojím milovaným/milovanou. 

Nezabudnite nás označiť, veľmi radi prezdieľame vašu oslavu lásky. 🧁

#pekarenkuszmannovbazar #kuszmannovbazar #remeselnapekaren
Sladké ide priamo od srdca do srdca! 💌 

Od dnes máme v predaji Valentínsku ponuku koláčov, čokolády, makaróniek a praliniek v predajni v Tatranskej Lomnici a v Poprade v OC Fórum 💛

#pekarenkuszmannovbazar #remeselnapekaren #cukraren #sladkývalentin
Naša valentínska ponuka je pripravená 💕🤫

#pekarenkuszmannovbazar #remeselnacukraren #valentinskykolac